Amatorska obróbka drewna w ostatnim czasie stała się bardzo popularna i nic w tym dziwnego, to naprawdę fajne hobby, a po kilku wykonanych projektach można sobie przydłubać parę groszy tworząc różnego typu rzeczy dla znajomych. Jeśli planujesz rozpocząć swoją przygodę z zabawą w drewnie, to będziesz potrzebować kilku narzędzi, bez których Twoja praca będzie bardzo trudna, a właściwie niemożliwa.

Jakie kupić narzędzia do domowej stolarni?

Przygotowaliśmy dla Was artykuł, w którym pokrótce przedstawiamy charakterystykę poszczególnych narzędzi, które w naszej opinii są absolutnym minimum do tego żeby zacząć tworzyć coś z drewna, niezależnie czy będą to drobne rzeczy, czy sporych rozmiarów konstrukcje. Oczywiście wybór narzędzi to kwestia bardzo indywidualna i z całą pewnością znajdzie się sporo osób, które stwierdzą, że w przydomowej stolarni nie potrzebna jest piła stołowa, szlifierka taśmowa, ale powinny się w niej znaleźć piła taśmowa i grubościówka. W tych kwestiach trudno dyskutować, oczywiście, że jest jeszcze wiele narzędzi, które by się przydały, ale nasze zestawienie przygotowane jest z myślą o stolarzach amatorach, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z drewnem i chcą wyposażyć swój warsztat w podstawowe narzędzia.

Piły – najważniejsze narzędzia każdej stolarni

Piła to absolutnie najważniejsze narzędzie, które powinien mieć każdy stolarz amator. Jeśli chcesz pracować efektywnie i wykonywać bardziej zaawansowane projekty, to tak naprawdę nie możesz polegać jedynie na jednym rodzaju piły, w końcu każda ma inne parametry, a przede wszystkim inne możliwości. Na dzień dobry koniecznie zaopatrz się w piłę stołową, pozwoli Ci ona na przecinanie drewnianych belek i desek. To co jest w niej najważniejsze, to, to że śmiało możesz nią ciąć wzdłuż, piła stołowa jest najwygodniejszym rozwiązaniem do tego typu cięć. Jeśli chcesz pracować jedynie na delikatnych listewkach, to możesz wybrać piłę z małą mocą silnika oscylującą wokół 1000 W (koszt do 500 zł), natomiast jeśli planujesz ciąć grubsze belki to pomyśl o czymś lepszym, silnik 2000 W powinien być Twoim minimum (koszt około 700 zł). Kolejną piłą, w którą dobrze byłoby gdybyś się wyposażył to piła ukosowa, pozwoli Ci ona na precyzyjne cięcia pod kątem. Tarcze ukośnicy obraca się w stosunku do podłoża, dzięki czemu bez trudu złapiesz odpowiedni kąt. Najlepiej wybierz piłę, która ma możliwość przesuwania tarczy (ukośnica z posuwem), dzięki czemu znacznie zwiększysz długość cięcia. Za ten rodzaj piły zapłacisz około 500 zł. Kolejna piła, którą dobrze byłoby gdybyś miał, to piła tarczowa, pozwala ona na długie, proste cięcia. Wykorzystywana jest przede wszystkim do cięcia płyt OSB i innego typu wieloformatowych materiałów. Oczywiście możesz męczyć się z cięciem płyty na pile stołowej, ale uwierz, że kupując tarczówkę zaoszczędzisz sobie i czasu i energii, tym bardziej, że ich koszt wcale nie jest szalenie wysoki, bo można znaleźć przyzwoitą piłę z silnikiem ok. 1500 W za 200 zł. Ostatnią niby piłą, w którą koniecznie wyposaż swoją stolarnię jest wyrzynarka. Piszę niby piła, dlatego że wyrzynarka choć tnie nasze materiały, to nie posiada tarczy a brzeszczot. Dzięki temu narzędziu z łatwością przetniesz na wprost np. płytę OSB, ale to co w niej najważniejsze – różnego typu materiał możesz ciąć jak tylko chcesz – pod kątem, na okrągło, czy wycinać różnego typu wzory. Przyzwoita wyrzynarka powinna mieć moc powyżej 500 W.

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa

Jest to jedno z narzędzi, które z całą pewnością będziesz najczęściej trzymał w ręce. Wiertarko-wkrętarką zarówno wywiercisz otwór w drewnie, jak i skręcisz poszczególne elementy. Wybierając ten sprzęt koniecznie zerknij na parametry. Napięcie powinno wynosić przynajmniej 12 V, spójrz przy tym na maksymalny moment obrotowy, niech oscyluje chociaż wokół 30 Nm. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są wiertarko-wkrętarki wyposażone w akumulator litowo-jonowy, niech mają one przynajmniej 1.3 Ah i najlepiej kup taki zestaw, w którym są dwa akumulatory, jeśli nie ma dwóch, to zawsze możesz po prostu jeden dokupić. Za przyzwoitą wiertarko-wkrętarkę zapłacisz około 300 zł.

wiertarko wkretarka akumulatorowa

Wiertarka stołowa

Wiertarka stołowa przyda Ci się jeśli chcesz wiercić precyzyjne otwory, szczególnie w małych elementach. Wtedy wystarczy położyć taki element na podstawce, obniżyć wiertło i dziura robi się prawie sama. Dzięki wiertarce stołowej Twoja praca będzie znacznie efektywniejsza, ale co najważniejsze – bardziej bezpieczna. Bez wiertarki tego typu z całą pewnością będziesz chciał otwory wywiercić wiertarko-wkrętarką trzymając mały element w dłoni, gwarantuje, że taki otwór nie będzie wywiercony pod idealnym kątem, a dodatkowo w tym przypadku nie trudno o zrobienie sobie krzywdy w palec. A uwierz, przewiercony palec boli bardzo mocno i goi się dość długo, szczególnie wtedy, kiedy używa się starych, zardzewiałych wierteł.

Strug i szlifierka

Strug potrzebny będzie Ci w co najmniej dwóch przypadkach – kiedy będziesz chciał zmniejszyć grubość deski czy beli oraz wtedy kiedy będziesz chciał uzyskać gładką powierzchnię deski. Strug za pomocą noży, które umieszczone są od spodu zdziera kilka milimetrów warstwy, dzięki czemu je wygładza. Jeśli chcesz uzyskać naprawdę gładkie powierzchnie, to wyposaż swoją stolarnię w szlifierki. Dla dobrego efektu powinieneś mieć dwie szlifierki – mimośrodową i taśmową. Ta pierwsza zazwyczaj ma okrągłą tarczę, która wykonuje kilka ruchów, dzięki czemu dość szybko przeszlifujesz niemalże każdą powierzchnię, ta druga przyda Ci się szczególnie do dość dużych płaskich powierzchni. Do szlifierki mimośrodowej doczepiasz okrągłe papiery ścierne na rzep, natomiast do taśmówi papiery występują w formie złączonego ze sobą paska.

Domowa stolarnia – ile kosztuje?

Poniżej przedstawimy Wam orientacyjny koszt narzędzi w dwóch wersjach – wersji naprawdę niskobudżetowej, jednak zaznaczamy, że nie wybieramy tutaj sprzętów z najniższymi cenami z naszych rankingów, a takie, które w naszej opinii dla stolarza amatora, który do swojego warsztatu zejdzie od czasu do czasu będą wystarczające. Oraz wersję optymalną, czyli taką, która pozwoli na zabawę w drewnie z lepszym efektem i większa precyzją.

  Wersja niskobudżetowa Wersja optymalna:
Piła stołowa 700 zł 1200 zł
Piła ukosowa z posuwem 500 zł 900 zł
Piła tarczowa 200 zł 500 zł
Wyrzynarka 200 zł 400 zł
Wiertarko-wkrętarka 300 zł 500 zł
Wiertarka stołowa 400 zł 800 zł
Strug 200 zł 400 zł
Szlifierka mimośrodowa 150 zł 300 zł
Szlifierka taśmowa 250 zł 400 zł
Podsumowanie 2900 zł 5400 zł

To jakie kupić narzędzia do domowej stolarni przede wszystkim uzależnione jest od budżetu, którym dysponujecie. Jak widzicie po naszych zestawieniach różnica między wersją niskobudżetową a optymalną wynosi 2500 zł. Oczywiście, że czym lepszej jakości narzędzia tym lepiej, ale liczy się to z większym wydatkiem. Przede wszystkim powinniście określić z jaką intensywnością chcecie pracować i jakie projekty wykonywać. I przypominamy, że zestawienie powstało z myślą – stolarz amator na start, więc na pewno znalazłoby się jeszcze wiele narzędzi, które się przydają i ułatwią pracę, jednak to wszystko można kupić z czasem.