O wszelkiego typu elektronarzędzia trzeba dbać nie tylko z racji wizualnych, ale przede wszystkim z racji tego, że systematyczne dbanie o nie zapewni im dłuższą żywotność. Czyszczenie i odpowiednie przechowywanie sprzętów nie jest wymagającym zajęciem, a znacznie ułatwia ich użytkowanie i poprawia komfort pracy.

Jak przechowywać elektronarzędzia?

Przechowywanie elektronarzędzi wydaje się błahą sprawą, nic bardziej mylnego, to naprawdę ważny element, który również wpływa na żywotność sprzętu. Oczywiście najlepiej jest przechowywać sprzęt w oryginalnych walizkach dołączonych do zestawu. Jednak nie wszystkie narzędzia takie walizki mają, wtedy dobrze kupić jakąś skrzynkę i w niej przechowywać sprzęt. Odpowiednie przechowywanie narzędzi ważne jest głównie ze względu na ochronę przed wilgocią i kurzem, które są zabójcami sprzętów. Poza tym każde rzucane byle gdzie i byle jak urządzenie narażone jest na uszkodzenia np. złamany brzeszczot albo uchwyt od brzeszczotu w wyrzynarce, połamane wiertła w wiertarko-wkrętarce i popękane obudowy w piłach tarczowych – to wszystko uniemożliwia pracę, ale również Ciebie naraża na niebezpieczeństwo.

Ważna również jest temperatura pomieszczenia w którym znajdują się sprzęty. Przede wszystkim wysokie lub niskie temperatury źle wpływają na akumulatory, dlatego też jeśli w Twoim garażu zimą jest „na minusie”, to raczej przenieś sprzęty gdzie indziej.

Jak przewozić elektronarzędzia?

Większość elektronarzędzi nie ma wielkich rozmiarów, dzięki czemu śmiało można je przewozić, ale i to trzeba robić rozsądnie. Oczywiście najgorszym rozwiązaniem jest wrzucenie sprzętów od tak po prostu do bagażnika, wtedy z całą pewnością szybko dojdzie do uszkodzeń. Najlepiej jest narzędzia przewozić w walizkach transportowych, a jeszcze lepiej w specjalnych kufrach, które amortyzują drgania i można je przypiąć w bagażniku do samochodu.

Jak czyścić elektronarzędzia?

Elektronarzędzia najlepiej jest czyścić po każdym użyciu, a już na pewno trzeba to robić w przypadku elektronarzędzi pracujących z dużym zapyleniem – piły, szlifierki itd.. Pył dostający się do urządzeń może nawet narzędzie zepsuć, z racji dużego napylenia może dojść do zablokowania pewnych elementów silnika, wtedy tak naprawdę to co nam pozostaje to wyrzucić takie elektronarzędzie do kosza.

To, co należy zrobić po każdym użytkowaniu to przeczyścić sprzęt miotełką – jest to absolutnie podstawowy krok. Najlepiej oczywiście byłoby po każdym użyciu elektronarzędzie przedmuchać sprężonym powietrzem. Są dwie opcje do wyboru – sprężone powietrze można kupić w puszce albo można użyć kompresora. Oczywiście najlepiej byłoby na początku zdemontować obudowę sprzętu, ale rób to ostrożnie, bo po pierwsze, niektóre urządzenia mają stałe obudowy, a ich rozebranie grozi zepsuciem, a po drugie, rozbierając obudowę, możesz stracić gwarancje.

Uważaj również na kurz – aby go usunąć, wystarczy przetrzeć miękką ściereczką sprzęt, a żeby zapobiec dostawaniu się go do urządzenia, przetrzymuj je w walizce transportowej albo w innym, szczelnym pudełku. Czasem się zdarza, że sprzęt upaprzemy w jakimś smarze, albo innym trudnym do zmycia specyfiku. W takim przypadku absolutnie nie używaj do mycia wody! Użycie wody może spowodować zalanie podzespołów, a co za tym idzie zniszczenie sprzętu. W sytuacjach walki z dużym brudem najlepiej jest użyć namoczonej w rozpuszczalniku albo nafcie ściereczki, z tym że trzeba się liczyć z tym, że jeśli elektronarzędzie jest pomalowane słabą farbą to może stracić kolor.