Dzisiaj w naszym poradniku postaramy się Wam wyjaśnić – jak używać wiertarko-wkrętarki. Teoretycznie sprawa wydaje się bardzo prosta, bo przecież wystarczy założyć bit, nacisnąć przycisk i wkręcać, ale tak naprawdę sprawa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Nie bez przyczyny większość wiertarko-wkrętarek ma kilka przycisków i pokręteł. Jeśli nauczysz się poprawnie używać sprzętu, to gwarantujemy, że Twoja praca stanie się łatwiejsza i uchronisz się przed zniszczeniem wkrętów i śrub.
Jak używać wiertarko-wkrętarki – odpowiednia moc
Większość wiertarko-wkrętarek posiada dwa biegi, pierwszy z nich należy używać do wkręcania w miękkich materiałach np. w drewnie, lub będziemy dokręcać maleńkie śrubki. Natomiast bieg drugi powinno się używać kiedy będziemy pracować z materiałem twardym albo z grubym wkrętem.
Kolejną rzeczą jest obrotowy pierścień na którym są cyfry 1, 2, 3 itd. i symbole np. wiertła, jakie oznaczenia znajdziesz na pierścieniu zależy od producenta i specyfikacji urządzenia. Te cyfry odpowiadają danej mocy z jaką będziesz wkręcał wkręt, czy dokręcał śrubę. Nie zawsze sprawdza się to, że czym większa moc tym lepiej, jeśli od razu ustawisz drugi bieg, a na pierścieniu ustawisz największą moc i będziesz chcieć wkręcić wkręt w płytę gipsową, to istnieje spore ryzyko, że ją połamiesz. Najczęściej dobrze jest zacząć od mniejszej mocy i sprawdzić z jaką prędkością wchodzi wkręt, uchroni Cię to przed zniszczeniem materiału. Natomiast jeśli do wkręcania grubego wkrętu wybierzesz zbyt małą moc, to prawdopodobnie usłyszysz specyficzny dźwięk, a Twój sprzęt się zatrzyma, jest to znak, że należy podnieść moc wkręcania.
Wiercenie i używanie udaru
Wszystkie wiertarko-wkrętarki mają opcję wiercenia oznaczoną symbolem wiertła na obrotowym pierścieniu przy głowicy. Z tej opcji powinieneś skorzystać kiedy chcesz coś przewiercić. Nawet niskobudżetowe sprzęty powinny sobie poradzić z przewierceniem kawałka drewna, cienkiego metalu, czy niezbyt twardej ściany. Wybranie opcji wiercenia zwiększa moc urządzenia, dzięki czemu sprzęt spełnia swoje zadanie. Lepszej jakości wiertarko-wkrętarki np. DeWalt, Bosch lub Makita, posiadają dodatkowy symbol na pierścieniu – młotek. Ten symbol oznacza opcję wiercenia z użyciem udaru. Z tej opcji powinieneś skorzystać, kiedy chcesz wiercić w naprawdę twardym materiale – betonie, czy cegle. Dzięki temu, że opcja udaru naprawdę zwiększa moc urządzenia, to nie powinieneś mieć problemu z wywierceniem otworu np. w ścianie.
Dobranie odpowiedniego bitu
Bardzo ważną sprawą, a często lekceważoną jest odpowiednie dobranie bita do wkrętu. Źle dobrany bit spowoduje uszkodzenie wkrętu przez co np. będzie nam trudno go wykręcić. Rodzajów bitów w każdym sklepie można znaleźć po kokardkę, jednak najpopularniejsze są te z oznaczeniami PH i PZ. Oba są przeznaczone do wkrętów tzw. krzyżakowych, a różnią się tym, że bity PH w przekroju wyglądają jak plus, natomiast bity PZ w przekroju wyglądają jakby dwa skrzyżowane ze sobą plusy. Wybór bitu zależy przede wszystkim od wkrętu jaki chcemy wkręcić. Wielu producentów na opakowaniach wkrętów nanosi symbol odpowiedniego bitu, co niektórzy nawet do pudełka wkrętów dodają odpowiedni bit, co znacznie ułatwia nam sprawne korzystanie z urządzenia.
Wygodny akumulator
Mogłoby się wydawać, że kwestia wyboru akumulatora to banał, jednak w brew pozorom, to bardzo ważny wybór. Większość producentów w swojej ofercie do każdego urządzenia proponuje dwie pojemności baterii – 2 Ah lub 4 Ah. Oczywiście, że czym większa pojemność, tym dłużej popracujemy naszym urządzeniem, co jest dość ważne szczególnie jeśli planujemy dużą robotę, ale większa pojemność wiąże się z większym ciężarem, a to przy długiej pracy może być bardzo obciążające. Naszym zdaniem, najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch mniejszych akumulatorów i ładowanie ich naprzemiennie, dzięki czemu możemy pracować praktycznie bez przerwy i nie grozi nam przy tym nadwyrężenie ręki.
Skoro już wiesz jak używać wiertarko-wkrętarki to do dzieła, liczymy na to, że nie rozkręcisz żadnego wkrętu i nie przekręcisz żadnej śruby. A jeśli masz dylemat, jaką wiertarko-wkrętarkę wybrać, to odwiedź nasze rankingi!