Zaczynając swoją przygodę ze stolarką wiele osób ma dylemat pt. szlifierka oscylacyjna, czy mimośrodowa, którą wybrać? W dzisiejszym wpisie postaramy się przybliżyć Ci oba te urządzenia i ułatwić decyzję, które z nich powinno znaleźć się w Twoim warsztacie. Uważamy, że szlifierka to jedno z podstawowych narzędzi, z którego wielokrotnie będzie korzystał zarówno amator, jak i zawodowy stolarz.

Szlifierka oscylacyjna – specyfika narzędzia

Szlifierkę oscylacyjną zazwyczaj można spotkać w dwóch wersjach – z prostokątną stopką lub w kształcie żelazka. Ta pierwsza opcja sprawdza się kiedy chcemy wyszlifować większą powierzchnię, natomiast druga jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku trudno dostępnych miejsc np. róg szafki. Zasada działania tego typu szlifierki jest bardzo prosta – stopa porusza się do przodu i do tyłu, dzięki czemu szlifuje powierzchnię. Jedną z rzeczy na które powinno zwrócić się uwagę to wielkość stopy. Jeśli chcemy wyszlifować dużą powierzchnię to najlepiej będzie wybrać jak największą stopkę, natomiast jeśli zależy nam na precyzji i dojściu do trudno dostępnych miejsc, to lepszym wyborem będzie mniejsza stopa. Kolejną ważną kwestią jest oscylacja. Ten parametr mówi nam o ilości ruchów na minutę. Ma to znaczenie nie tylko dla szybkości naszej pracy, ale również dla jakości, ponieważ czym wyższym parametrem cechuje się szlifierka, tym gładszą powierzchnię można nią uzyskać. Odpowiedni papier ścierny najczęściej przyczepiany jest na rzep lub niektóre modele mają zapinkę, na której trzyma się papier. Niezależnie od modelu pasujący papier ścierny bez kłopotu znajdziesz w każdym markecie budowlanym, tylko uprzednio zerknij na wielkość stopy szlifierki, aby wybrać odpowiedni rozmiar papieru.

Szlifierka oscylacyjna – porównanie kilku modeli

Podrzucamy Wam porównanie trzech modeli, zwróćcie uwagę na najważniejsze parametry czyli moc i prędkość obrotową. Jak widzicie, czym wyższa cena, tym większa prędkość obrotowa, a co za tym idzie lepsza jakość. W naszej opinii nie ma sensu kupować najtańszej wersji bo prawdopodobnie stracisz przy szlifowaniu nią bardzo dużo czasu i jeszcze więcej nerwów, a materiał niby wyszlifowany nie będzie spełniał Twoich oczekiwań.

Najtańszą szlifierkę oscylacyjną, którą udało nam się znaleźć to ta marki Sthor.szlifierka sthor

Moc urządzenia – 135 W

Prędkość obrotowa – 10000 obr/min

Wymiary stopy – 90x187mm

Kolejną jest szlifierka, którą kupisz do 200 zł marki Bosch.

Moc urządzenia – 200 W

Prędkość obrotowa – 24000 obr/min

Wymiary stopy – 93×230 mm

 

I ostatnią, którą podsuwamy Wam do porównania jest szlifierka marki Makita, którą kupisz za 350 zł.

Moc urządzenia – 200 W

Prędkość obrotowa – 28000 obr/min

Wymiary stopy – 112 x 102 mm

Szlifierkę oscylacyjną można kupić również w wersji akumulatorowej, ale jest to naprawdę droga zabawka, za np. szlifierkę Bosch bez kabla trzeba zapłacić w okolicach 1500 zł.

Szlifierka mimośrodowa – specyfika narzędzia

Szlifierka mimośrodowa działa podobnie do oscylacyjnej – również na zasadzie oscylacji ale dodatkowo dochodzi tutaj ruch stopki wokół własnej osi. W praktyce oznacza to, że stopka wprawiona jest zarówno w ruch obrotowy, a dodatkowo wykonuje ruchy w bok. Dzięki tym ruchom szlifierka mimośrodowa zdecydowanie szybciej poradzi sobie z większą ilością materiału do przetarcia. Kolejną sprawą jest to, że stopka mimośrodówki jest okrągła, papier ścierny zdecydowanie najczęściej przyczepiany jest na rzep. Taki kształt stopy sprawia jeden kłopot – słabo sprawdza się w szlifowaniu narożników i krawędzi. Jest też plus takiego rozwiązania – większa wydajność pracy. Wybierając mimośrodówkę warto zwrócić uwagę czy urządzenie ma regulację obrotów – jest to bardzo ważne szczególnie na początku przygody z takim narzędziem. Jeśli nie ma regulacji obrotów, to sam musisz zdecydować z jakim naciskiem będziesz szlifował drewno. Jeśli nie masz w tym wprawy, to albo niedokładnie wyszlifujesz drewno albo zedrzesz je zbyt głęboko.

Szlifierka mimośrodowa – porównanie kilku modeli

Jedną z tańszych szlifierek mimośrodowych, które możesz spotkać, to ta marki Graphite, kosztuje do 150 zł.

Moc – 240 W

Max prędkość – 12000

Skok oscylacji – 2 mm

Rozmiar stopy – 125 mm

Kolejną, którą kupisz za nieco ponad 200 zł jest szlifierka marki Bosch.

Moc – 220 W

Max prędkość – 24000

Skok oscylacji – 5 mm

Rozmiar stopy – 125 mm

 

I ostatnia, którą chcemy Wam przedstawić to ta marki AEG, która kosztuje w okolicach 350 zł.Szlifierka oscylacyjna, czy mimośrodowa, którą wybrać?

Moc – 300 W

Max prędkość – 30000

Skok oscylacji – 2 mm

Rozmiar stopy – 125 mm

Podobnie jak w przypadku szlifierek oscylacyjnych, im wyższy budżet tym wyższa moc i maksymalna prędkość obrotowa naszego narzędzia.

Szlifierka oscylacyjna, czy mimośrodowa, którą wybrać?

Poznałeś najważniejsze informacje o szlifierce oscylacyjnej i mimośrodowej i już pewnie wiesz, że wybór urządzenia zależy przede wszystkim od tego co chcesz nią robić. Jeśli potrzebujesz narzędzia do precyzyjnej pracy na niewielkich powierzchniach to wybierz szlifierkę oscylacyjną, natomiast jeśli zależy Ci na szybkości szlifowania i masz całkiem sporo rzeczy do wygładzenia to zdecydowanie wybierz szlifierkę mimośrodową. Jednak w naszej opinii, oba te rodzaje szlifierki powinny znaleźć się w Twoim warsztacie. Tym bardziej,  że ich koszt nie jest naprawdę wielki i w budżecie 400 zł możesz znaleźć dobrej jakości oba te urządzenia.

Szlifierka taśmowa – najszybsze urządzenie z rodziny szlifierek

Na koniec dodatkowo chcemy Wam przekazać kilka słów o szlifierkach taśmowych, z których również majsterkowicze chętnie korzystają. Szlifierka taśmowa to najszybsze narzędzie do wyszlifowania dużej powierzchni. Świetnie sprawdza się jeśli chcemy wygładzić blat stołu, stopnie schodów, czy inne większe powierzchnie. Przy tym ma swój minus – słabo nadaje się do trudno dostępnych miejsc np. wewnętrzne rogi szafek. Zasada działania tego typu szlifierki jest bardzo prosta – papier ścierny obraca się w linii prostej w stosunku do materiału, dzięki czemu można osiągnąć wysoką precyzję. Jeśli zależy nam na dobrym i szybkim urządzeniu należy zerknąć przede wszystkim na dwa parametry – moc oraz maksymalna prędkość taśmy. To urządzenie powinny wybrać osoby, które wiedzą, że nie będą zajmowały się jakąś drobnicą, tylko chcą majsterkować przy materiale o większej powierzchni. Kolejną sprawą jest cena, te szlifierki są droższe niż opisane powyżej i zaczynają się od 200 zł.

Szlifierka taśmowa – porównanie kilku modeli

Najtańsza taśmówka, która będzie zdatna do użytku, to ta marki Black&Decker, kupisz ją za ok. 230 zł.Szlifierka oscylacyjna, czy mimośrodowa, którą wybrać?

Moc – 720 W

Max prędkość taśmy – 206 m/min

Powierzchnia szlifowania – 75/145 mm

Kolejną szlifierką taśmową, którą polecamy jest urządzenie marki Stanley, które uda Ci się kupić za Szlifierka oscylacyjna, czy mimośrodowa, którą wybrać?mniej więcej 350 zł

Moc – 1010 W

Max prędkość taśmy – 380 m/min

Powierzchnia szlifowania – 75/140 mm

I ostatnim najdroższym produktem, na który warto zwrócić uwagę, to szlifierka marki Bosch Aby ją kupić Twój budżet powinien wynosić 500-600 zł.Szlifierka oscylacyjna, czy mimośrodowa, którą wybrać?

Moc – 750 W

Max prędkość taśmy – 350 m/min

Powierzchnia szlifowania – 75/130 mm

Szlifierka oscylacyjna, czy mimośrodowa, którą wybrać? A może szlifierka taśmowa? Mamy nadzieję, że po tym artykule uda Ci się podjąć najwłaściwszą decyzję. Na koniec przypomnimy naszą opinię – prawdopodobnie lepiej jest wybrać tańszą szlifierką oscylacyjną i mimośrodową niż decydować się na wybór jednej z nich. Uwierzcie, na obie znajdziecie zastosowanie w swoich warsztatach!