Wiele osób poszukujących urządzenia do wkręcania śrub i wkrętów, na dzień dobry łapie się za głowę z powodu ogromnej liczby podobnych do siebie urządzeń. Te narzędzia są do siebie wizualnie na tyle podobne, a cenowo tak rozbieżne, że trudno zdecydować się na jeden trafny wybór jeśli nie zna się podstawowych parametrów, a co najważniejsze przeznaczenia danego narzędzia. A zatem, poznaj trzy urządzenia, które pomogą Ci zarówno w pracach domowych jak i warsztatowych!

Zgrabna wkrętarka – czy mocna wiertarko-wkrętarka?

Choć wkrętarka, czy wiertarko-wkrętarka to bardzo podobne do siebie urządzenia, tak naprawdę mają zupełnie różne umiejętności, przeznaczenie, a przede wszystkim moc. Wkrętarki to zazwyczaj małe urządzenia, które mają niskie napięcie – 3,6 V i 7,2 V. Oczywiście mogą mieć też większe, nawet 18 V. To co najważniejsze to to, że wkrętarka nie ma możliwości wiercenia, a więc jest przeznaczona jedynie do wkręcania wkrętów i to niewielkich rozmiarów, ponieważ moment obrotowy wkrętarek raczej nie przekracza 10 Nm. Natomiast wiertarko-wkrętarki cechują się znacznie większą mocą, w średnim przedziale cenowym maksymalny moment obrotowy oscyluje wokół 50 Nm.

Wiertarko-wkrętarka

Wkrętarka a wiertarko-wkrętarka – co dla kogo?

Wkrętarka to doskonałe urządzenie jeśli chcemy od czasu do czasu przykręcić parę drobnych rzeczy, albo chcemy skręcić jakiś mebel. Jest mała, poręczna i bez trudu zmieści się w trudno dostępne miejsca. Nie można od niej oczekiwać zbyt wiele, dlatego też nie jest wielkim kosztem – przyzwoity sprzęt można kupić do 100 zł. Natomiast wiertarko-wkrętarka to już większy wydatek – przynajmniej 200 zł, na takie rozwiązanie powinny zdecydować się osoby, które chcą nie tylko przykręcić parę małych śrubek, ale również chcą wywiercić jakąś drobną dziurę w ścianie, czy nawiercić dziurę w drewnie pod wkręt.

Zakrętarka udarowa – co to takiego?

Zakrętarka udarowa, to jeszcze mało popularne narzędzie wśród amatorów, natomiast bardzo często używane przez profesjonalistów, którzy potrzebują naprawdę dużej mocy. Swoim wyglądem przypomina wiertarko-wkrętarkę i tak naprawdę spełnia podobne zadanie, czyli wkręcanie i odkręcanie śrub i wkrętów. Najważniejsza różnica jest taka, że zakrętarką raczej nie wywiercisz dziury, natomiast wkręcisz znacznie większy wkręt, a wszystko za sprawą wyższego momentu obrotowego. Dobrej jakości wiertarko-wkrętarki w budżecie do 1000 zł posiadają maksymalny moment obrotowy oscylujący wokół 70 Nm, natomiast bardzo przeciętne zakrętarki posiadają ten parametr raz wyższy czyli jakieś 150 Nm. Ten parametr przekłada się na moc, z którą nasze urządzenie dokręca śruby, czyli najprościej mówiąc – im większy moment obrotowym tym dłuższą i grubszą śrubę jesteśmy w stanie przykręcić.

Jeśli zależy nam na dużej mocy, to pod względem budżetu lepiej zdecydować się na zakup zakrętarki niż na zakup bardzo porządnej wiertarko-wkrętarki. Dla porównania – przyzwoita zakrętarka o momencie obrotowym 160 Nm kosztuje 300 zł, w naszym rankingu najmocniejsza wiertarko-wkrętarka ma moment obrotowy – 136 Nm i kosztuje prawie 2000 zł. W takiej kwocie możemy mieć zarówno zakrętarkę, jak i wiertarko-wkrętarkę naprawdę dobrej jakości o wysokich parametrach. Poza tym wielu producentów decyduje się na sprzedaż tych dwóch urządzeń w pakiecie w naprawdę rozsądnych cenach.

Zakrętarka

Zakrętarka udarowa często jest mylona z kluczem udarowym, choć wyglądem są do siebie podobne, tak posiadają inne parametry i przeznaczone są do innych zastosowań. Klucz udarowy jest przede wszystkim znacznie mocniejszy, może mieć moment obrotowy wynoszący nawet 1000 Nm, przydatne to jest kiedy chcemy wkręcać długie i grube wkręty czy śruby. Z racji dużo większej mocy jest również dużą cięższy niż zakrętarka. Poza tym klucz udarowy ma inny typ mocowania, zazwyczaj kwadratowy ½” lub  ¾”, dlatego też jeśli klucza chcemy używać do wkręcania wkrętów musimy wyposażyć się w specjalny adapter lub kupić odpowiednie bity.

Wkrętarka, wiertarko-wkrętarka czy zakrętarka – podsumowanie

Jeśli szukasz malutkiego, kieszonkowego rozwiązania w stosunku do którego masz minimalne oczekiwania np. skręcenie półki, to śmiało wybierz wkrętarkę, zaoszczędzisz pieniądze, a skoro przez większość swego elektronicznego życia ma leżeć w szufladzie, to po co Ci coś więcej. Natomiast jeśli planujesz jakąś większą pracę – skręcenie całego zestawu mebli i powieszenie szafek wiszących, to zdecydowanie wybierz wiertarko-wkrętarkę. Zakrętarka przyda Ci się jeśli wiesz, że będziesz mieć wiele dużych śrub czy wkrętów do wkręcenia, ma ona największą moc, więc bez użycia siły połączysz ze sobą wszystkie elementy.