Wiele osób, które zaczynają swoją przygodę z domową stolarnią zastanawia się – wyrzynarka czy piła tarczowa? Efekt pracy tych dwóch urządzeń jest podobny, jednak same narzędzia zdecydowanie się od siebie różnią. Poznaj kilka najważniejszych parametrów i różnić, dzięki czemu podejmiesz odpowiednią decyzję.

Piła tarczowa – specyfikacja

Piła tarczowa to urządzenie za pomocą którego sprawnie przetniesz drewniany materiał w linii prostej. Większość pił ma możliwość cięcia linii prostej pod kątem. Piły tego typu występują w dwóch rodzajach – akumulatorowym i sieciowym. Przyzwoitą piłę na baterię kupisz za 500 zł, natomiast zasilaną sieciowo za 250 zł. To co na dobrze jest zwrócić uwagę to przede wszystkim moc W (sieciowe) lub napięcie V (akumulatorowe) silnika. Piły sieciowe powinny mieć moc przynajmniej 1200 W. Dobrze jest zwrócić uwagę na wielkość tarczy ponieważ za tym idzie głębokość cięcia.

Wyrzynarka – parametry

Wyrzynarka to urządzenie, które przyda się w każdym warsztacie. Jest to dość uniwersalne narzędzie z racji tego, że jeśli zamontujemy w nim odpowiedni brzeszczot to może ciąć wiele różnych materiałów, a nie tylko drewno.  Wyrzynarki występują w dwóch rodzajach – sieciowym i akumulatorowym. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie droższe i tak naprawdę dobrą wyrzynarkę akumulatorową kupisz dopiero od 800 zł. Urządzenia zasilane kablem zaczynają się od 150 zł. To na co powinieneś zwrócić uwagę to przede wszystkim moc silnika, czym większa tym lepsza. Kolejną rzeczą są głębokości cięcia różnych materiałów, a te w przypadku cięcia drewna zaczynają się od 55 mm do 150 mm, aluminium od 10 mm do 30 mm, a metalu od 4 mm do 15 mm.

Oczywiście czym większe głębokości tym większe możliwości pracy, ale wybieraj mądrze – za dużą głębokością cięcia powinien iść duży silnik, w innym przypadku silnik podczas pracy nie będzie dawał rady i może się przegrzać. Większość wyrzynarek ma możliwość cięcia pod kątem, wystarczy przestawić stopę i zacząć ciąć.

 

Wyrzynarka czy piła tarczowa – który sprzęt wybrać do czego?

Skoro już znasz specyfikację tych urządzeń, to przejdźmy do najważniejszego – jaki sprzęt wybrać do danego cięcia. Jeśli wiesz, że narzędzie będzie Ci potrzebne jedynie do cięcia prostych linii, to zdecydowanie wybierz piłę tarczową. Jest ona w tym przypadku znacznie lepsza, a przede wszystkim dużo szybciej tnie zarówno dość grubą skleję, jak i cienką płytę OSB. Oczywiście wyrzynarką też przetniesz tego typu materiał, ale zdecydowanie dużo wolniej i mniej precyzyjnie, a to z tego względu, że dołączane do zestawu prowadnice zazwyczaj są węższe niż te w zestawie z piłą, więc gorzej trzymają się krawędzi ciętego materiału. Kolejna rzecz, to to, że sama tarcza w pile jest zdecydowanie większa niż brzeszczot  wyrzynarce i również pomaga trzymać prostą linię. Wyrzynarka natomiast jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jeśli chcesz ciąć w sposób falowany, wąski brzeszczot wytnie praktycznie każdy wzór i świetnie radzi sobie z zaokrągleniami. Podsumowując – piła do prostych cięć, a wyrzynarka do krzywizn i zaokrągleń. Natomiast jeśli masz mały budżet i koniecznie musisz zdecydować się na jedno narzędzie, to prawdopodobnie wyrzynarka będzie lepszym urządzeniem.