Jeśli jesteś zainteresowany zakupem kilku elektronarzędzi, to zapewne zwróciłeś uwagę, że wielu producentów decyduje się na zrobienie zestawów elektronarzędzi, w których znajdziesz podstawowe sprzęty. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy pod względem jakościowym. Istotne jest również to, że choć zazwyczaj w zestawie kupisz taniej, tak nie zawsze tak jest, więc przed decyzją o zakupie zestawu, zerknij na nasze rankingi i sprawdź ceny pojedynczych elektronarzędzi.

Zestaw elektronarzędzi – najpopularniejsze

Zestaw Einhell TE-TK 18 Li przeznaczony jest dla początkujących majsterkowiczów, którzy w swoim warsztacie nie mają absolutnie żadnego sprzętu. W swoim składzie zawiera trzy podstawowe elektronarzędzia, które znacznie ułatwią Ci pracę. Taki zestaw kupisz za 750 zł, a w jego skład wchodzi:

– wiertarko – wkrętarka TE-CD 18 Li (koszt 200 zł),

– szlifierka kątowa TE-AG 18Li (koszt 190 zł),

– akumulator 3 Ah (koszt 200 zł),

– akumulator 1,5 Ah (koszt 129 zł),

– ładowarka (koszt 100 zł).

Takie elektronarzędzia Einhell kupione pojedynczo to koszt 819 zł, więc jest odrobinę drożej, ale również dochodzą koszty przesyłki, więc tak naprawdę można zaoszczędzić przeszło 100 złotych.

Zestaw Black&Decker BCK31S1S-QW to drobna propozycja dla odrobinę bardziej zaawansowanego majsterkowicza – ten zestaw gotowy od producenta kosztuje 750 zł, a w jego skład wchodzi:

– wiertarko-wkrętarka z udarem BDCHD18 (koszt 350 zł),

– wyrzynarka BDCJS18N (koszt 250 zł),

– szlifierka do detali Mouse BDCDS18N (koszt 260 zł),

– 2 szt. akumulatorów 1.5Ah  (łączny koszt 200 zł),

– szybka ładowarka (koszt 100 zł),

– black&decker torba narzędziowa (koszt 70 zł).

Łączny koszt tych wszystkich urządzeń szukając po najtańszych sklepach wynosi – 1230 zł, więc w tym przypadku zakup gotowego zestawu od producenta bardzo się opłaca i pozwala na oszczędność 480 zł! Za zaoszczędzone pieniądze śmiało można dokupić jeszcze piłę tarczową i zakrętarkę!

Zestaw DeWALT DCK550M3T jest jednym z najpotężniejszych zestawów dostępnych na rynku. Ten zestaw można znaleźć od 4200 zł, a w jego skład wchodzi:

– DCD795 bezszczotkowa wiertarko-wkrętarka z udarem (koszt 500 zł),

– DCF886 bezszczotkowa zakrętarka udarowa (koszt 400 zł),

– DCS331 wyrzynarka (koszt 770 zł),

– DCS391 pilarka tarczowa (koszt 700 zł),

– DCL040 lampa LED (koszt 120 zł),

– 3 akumulatory Li-Ion XR 4,0Ah (łączny koszt 750 zł),

– ładowarka wielonapięciowa XR (koszt 150 zł),

– kufer TSTAK I (koszt 120 zł),

– kufer TSTAK VI (koszt 150 zł).

Łączny koszt tych pojedynczych urządzeń wynosi – 3660 zł, tutaj zaznaczam, że wybieraliśmy absolutnie najtańsze sklepy, więc nie ma możliwości zamówienia tych urządzeń w jednym sklepie więc doszłoby kilka kosztów przesyłki, ale to i tak nie zmienia faktu, że za gotowy zestaw od producenta zapłacimy drożej.

 

Zestawy elektronarzędzi – wady i zalety

Absolutnie najważniejszą zaletą zestawów jest ich cena, która zazwyczaj (jednak nie zawsze, patrz DeWalt) jest niższa, niż gdyby kupić każde z narzędzi pojedynczo. Czasem różnice wynoszą kilkaset złotych! Kolejnym plusem jest to, że, jeśli jesteś absolutnym świeżakiem w temacie elektronarzędzi, to producenci wskażą Ci jakie urządzenia będą Ci najbardziej potrzebne.

Ten plus z drugiej strony może być trochę minusem, dlatego że zestawy nie podlegają konfiguracji, a może okazać się tak, że masz jakiś upatrzony zestaw, ale w jego składzie znajduje się np. szlifierka tarczowa, którą już masz w swoim warsztacie. W takiej sytuacji albo będziesz mieć po prostu dwie tarczówki, albo musisz poszukać czegoś innego. Plusem jest to, że w przypadku większych zestawów możesz liczyć na dodatkowe kufry, dzięki czemu wszystko zmieści Ci się w jednym miejscu, a co najważniejsze w bezpieczny sposób będziesz mógł elektronarzędzia transportować. Minusem natomiast jest to, że niestety nie wszyscy producenci decydują się na tworzenie zestawów, a przecież większość z nas ma jakąś upatrzoną swoją ulubioną markę, wtedy też kupując w zestawie musisz zdecydować się na jakiegoś innego producenta.

Kolejną rzeczą jest fakt, że zazwyczaj producenci dają mniejszą liczbę akumulatorów niż sprzętów. I jeśli nie będziesz tych wszystkich elektronarzędzi używać jednocześnie, to nie ma z tym problemu, gorzej jeśli zależy Ci na czasie, a przed Tobą jest jakiś zaawansowany projekt, który wymaga użycia wielu urządzeń na raz, wtedy zmuszony będziesz do przepinania akumulatorów. Podsumowując, my uważamy, że warto kupować elektronarzędzia w zestawie, głównie ze względu na cenę, bo ta jak czytaliście jest zazwyczaj znacznie niższa!