Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa – jak wybrać dobrze?
Jeśli zastanawiasz się jaką wiertarko-wkrętarkę wybrać, to powinieneś dowiedzieć się kilku rzeczy, dzięki którym zwiększysz szanse na to, że będziesz zadowolony ze swojego wyboru, a urządzenie spełni Twoje oczekiwania. Wybieranie urządzenia pod wpływem impulsu albo wyjątkowej promocji nie jest najlepszym pomysłem, niestety na rynku pojawiło się wiele dziadostwa, które wizualnie przypominają dobre urządzenia, natomiast patrząc na to co mają w środku, to wywiercenie jakiejkolwiek dziury albo wkręcenie śruby będzie graniczyć z cudem. Parametry, parametry i parametry, to podstawa przy rozważaniu jaką wiertarko-wkrętarkę wybrać!
Napięcie znamionowe
Ten parametr określa moc z jaką nasz sprzęt będzie pracował, ale również jak szybko będzie się męczył – czym mniejsza moc, tym przy wzmożonej pracy większe ryzyko przegrzania urządzenia. Dlatego jest to jeden z podstawowych parametrów, na który trzeba zerknąć przy wyborze.
Na rynku dostępne są wiertarko-wkrętarki od 7,2 V i są one naprawdę słabiutkie, jeśli chodzi o wkręcanie to poradzą sobie z montażem mebli czy drobną pracą w drewnie, ale wiercenie nimi jest naprawdę wątpliwą przyjemnością. Dostępne są mocniejsze urządzenia – 10,8 V, 12 V i 14,4V – są to wiertarko-wkrętarki o średniej mocy, ale jeśli mają wysokie inne parametry (m.in. moment obrotowy), to mogą się sprawdzić przy bardziej zaawansowanych pracach. Najpopularniejsze i mocne urządzenia mają napięcie 18 V, można ich śmiało używać amatorsko, ale również profesjonalnie. Najmocniejsze sprzęty mają moc 20 V i przeznaczone są dla profesjonalistów.
Moment obrotowy
Wybierając sprzęt możesz spotkać się z pojęciem – moment obrotowy, który podawany jest w Nm. Jest to parametr, który określa z jaką siłą będą wkręcane śruby. Możesz spotkać trzy określenia dotyczące momentu obrotowego: w przypadku tańszych modeli spotkasz się z parametrem – maksymalny moment obrotowy. W przypadku lepszych modeli zazwyczaj podawane są dwa parametry (choć nie jest tak zawsze) – miękki moment obrotowy – to siła z jaką urządzenie będzie wkręcało wkręt w miękkie materiały, tutaj siła rośnie wraz z głębokością wkręcania I twardy moment obrotowy – tutaj Nm określa siłę wkręcania w twarde materiały, w tym przypadku moment obrotowy rośnie bardzo wolno, a na końcu wkręcania się szybko zwiększa.
Jest to dość ważny parametr ponieważ on decyduje o tym jakiej długości i grubości wkręty będziemy wstanie wkręcić. Jeśli wiemy, że będziemy pracować głównie na twardych materiałach, że będziemy używać dość długich wkrętów, to wtedy dobrze jest wybrać sprzęt z dużym momentem obrotowym. Natomiast jeśli wiertarko-wkrętarki chcemy używać jedynie od czasu do czasu, tak aby wywiercić dziurę pod drobny kołek albo skręcić parę mebli, to ten parametr ma drugorzędne znaczenie.
Jeśli wiesz, że będziesz narzędzia używać do wiercenia otworów w ścianie, to warto wybrać urządzenie z udarem, dzięki niemu bez większych trudności wywiercisz nawet porządną dziurę. Udar dostępny jest w sprzętach droższych niż 300 zł.
Prędkość obrotowa
W przypadku wyboru tańszych urządzeń zazwyczaj można spotkać jeden parametr – maksymalna prędkość obrotowa. Natomiast w przypadku narzędzi średniej klasy spotyka się dwa parametry – maksymalna prędkość obrotowa – I bieg (RPM) i maksymalna prędkość obrotowa – II bieg (RPM). W tych parametrach nie chodzi o nic więcej jak o szybkość obrotów wiertła, czy bita. Prędkość obrotowa czym większa tym lepiej, ponieważ praca naszego sprzętu jest bardziej wydajna. W przypadku droższych sprzętów podawane są dwa parametry dlatego, że zazwyczaj mają dwa biegi.
Silnik
W akumulatorowych wiertarko-wkrętarkach można spotkać dwa rodzaje silników – szczotkowy i bezszczotkowy. Ten pierwszy silnik jest w zdecydowanej większości urządzeń, wiążę się to z tym, że jest on znacznie tańszy. Lepszym, ale spotykanym jedynie w droższych urządzeniach rozwiązaniem jest silnik bezszczotkowy, który jest mocniejszy nawet o 30%, ale to co najważniejsze, zachowuje on znacznie dłużej swoją żywotność. Jeśli chcesz używać sprzętu amatorsko od czasu do czasu, albo nawet systematycznie, ale nie z ogromną intensywnością, to śmiało możesz pozwolić sobie na urządzenie z silnikiem szczotkowym. Jeśli jednak wiertarko-wkrętarka to Twoje podstawowe narzędzie pracy, to lepiej zainwestuj w taką z silnikiem bezszczotkowym, wystarczy Ci ona zapewne na znacznie dłużej.
Rodzaje akumulatorów
Jest kilka rodzajów akumulatorów, które możesz spotkać przy wyborze wiertarko-wkrętarki. Obecnie zdecydowanie najczęściej producenci stawiają na akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion). Są one znacznie lżejsze od innych baterii, nie mają efektu pamięci I dobrze użytkowane zachowują dłuższą żywotność. Coraz rzadziej można spotkać akumulatory niklowo-kadmowe (Ni-Cd), które są stosunkowo ciężkie, mają efekt pamięci I niewielką pojemność, taki rodzaj baterii możesz spotkać w najtańszych urządzeniach. Baterie Niklowo-metalowo-wodorowe (Ni-MH) nie mają efektu pamięci, są stosunkowo lekkie, ale ich największą wadą jest to, że szybko się rozładowują i cechują się krótką żywotnością. Przyzwoitym rozwiązaniem są baterie nikowo-cynkowe (Ni-Zn), które zachowują dość długo żywotność, są pojemne i lekkie.
Wybierając wiertarko-wkrętarkę koniecznie zwróć uwagę o jakiej pojemności akumulator jest do niej dołączony. Najmniejsze, które można spotkać to 1 Ah, najczęściej dołączane są baterie o pojemności 1.3 Ah lub 1.5 Ah, te pojemności są wystarczające na kilkugodzinną pracę, więc jeśli zadania Twojego urządzenia będą krótkoterminowe to śmiało możesz pokusić się na taki akumulator. Jeśli jednak planujesz dłuższą pracę wybierz urządzenie z akumulatorem o większej pojemności – 2 Ah, 2,5 Ah a nawet 5 Ah. Takie baterie pozwolą Ci na naprawdę długą pracę.
Kiedy już wybierzesz model wiertarko-wkrętarki, to koniecznie zerknij czy sprzedawca do zestawu dołącza baterie, niestety sprzedawcy decydują się na wystawianie ogłoszeń urządzeń bez baterii, aby cena była bardziej atrakcyjna. Zerknij również czy w zestawie jest jedna, czy dwie baterie, ponieważ co niektórzy producenci zazwyczaj dodają dwie baterie np. Stanley. Posiadanie dwóch baterii znacznie ułatwi Ci pracę, kiedy jedna bateria padnie, zakładasz drugą I możesz pracować bez końca.
Fajnym I coraz częściej spotykanym rozwiązaniem są szybkie ładowarki, dzięki którym wystarczy godzina aby naładować bardzo pojemny akumulator. Tańsze modele wiertarko-wkrętarek mają powolne ładowarki, przez co aby naładować baterię czasem trzeba poczekać nawet 8 godzin. Lepsze urządzenia posiadają innego typu ładowarki, dzięki czemu baterię 2 Ah ładują w zaledwie godzinę.
Waga urządzenia
Nie jest to kwestia szalenie ważna, jednak warto zwrócić uwagę na wagę urządzenia, szczególnie jeśli wiemy, że z wiertarko-wkrętarką będziemy systematycznie spędzać sporo czasu. Różnica w wadze tego typu sprzętu o podobnych parametrach może wynosić nawet pół kilograma. Trzymając wkrętarkę przez 5h można odczuć różnicę. Jednak zdecydowanie ważniejsza jest cała reszta parametrów, więc nie wybieraj wkrętarki jedynie na podstawie wagi.
Dodatkowe gadżety wiertarko-wkrętarki
Wiele wiertarko-wkrętarek posiada dodatkowe gadżety, które ułatwiają pracę. Najczęściej spotykanym I niezwykle ułatwiającym życie bajerem jest magnes, do którego można doczepić bity, dzięki temu 2-4 bity masz pod ręką. Do magnesu można również doczepić wkręty, czy śrubki, przydatne to jest szczególnie kiedy pracujesz w trudno dostępnym miejscu albo na wysokości. Znaczna część urządzeń posiada oświetlenie, drobna lampka oświetla nam pole pracy, co znacznie ułatwia prace w ciemnych, trudno dostępnych miejscach. W niektórych wkrętarkach można spotkać poziomice, jest to bardzo przydatny gadżet jeśli zależy nam na tym, aby wiercone przez nas dziury były równe, poziomica szczególnie przydatna jest kiedy wiercimy dziury w ścianie pod kołki albo używamy długiego wiertła. Bardzo ważnym bajerem jest wskaźnik poziomu baterii, informuje on nas czy dobrze byłoby akumulator podłączyć do ładowarki, czy możemy jeszcze spokojnie pracować.
Dodatkowe akcesoria
Oczywiście, że wszystkie powyższe informacje są najważniejsze przy wyborze wiertarko-wkrętarki, ale przy podejmowaniu decyzji warto również zwrócić uwagę na akcesoria dodatkowe. Fajnym gadżetem jest uchwyt do paska – jeśli potrzebujesz wolnej ręki, to wystarczy zaczepić uchwyt o pas narzędziowy czy zwykły pasek. Warto zerknąć czy wybrane przez nas urządzenie posiada walizkę, przydatna ona będzie podczas transportu, ale co najważniejsze, dzięki niej wszystko będziesz trzymać w jednym miejscu – urządzenie, baterie i ładowarkę. Jeśli szukasz urządzenia głównie do wiercenia w betonie, warto zerknąć czy producent do danego modelu dodaje rączkę, która znacznie ułatwia prace I precyzyjne wiercenie.
Czy marka akumulatorowej wiertarko-wkrętarki jest ważna?
Jest kilka bardzo popularnych marek elektronarzędzi – Makita, Bosch, DeWalt, Black&Decker, Stanley, Metabo itd, są one droższe niż mniej popularne marki nawet przy bardzo podobnych parametrach produktu. Skoro parametry są podobne, a cena jest wyższa, to czy warto decydować się na droższe rozwiązanie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, jeśli wiertarko-wkrętarkę weźmiesz kilka razy do ręki w ciągu roku, to marka nie będzie miała znaczenia, ale jeśli chcesz sprzętu używać częściej, to marka ma znaczenie. Zazwyczaj znane marki sprzęt wykonują zazwyczaj z lepszych materiałów, więc można się spodziewać trwalszej obudowy i mocniejszych podzespołów, dzięki czemu taka wiertarko-wkrętarka będzie miała dłuższą żywotność.
Jaką wiertarko-wkrętarkę wybrać – podsumowanie
Pierwsze na co powinieneś spojrzeć to napięcie (V) – czym napięcie większe, tym urządzenie będzie miało większą moc, ale nie możesz brać pod uwagę jedynie tego jednego parametru. Wielu producentów tańszych sprzętów wrzuca silnik 18 V, ale cała reszta parametrów (moment obrotowy, pojemność i rodzaj baterii) jest tak słaba, że nawet 18 V nie da rady wkręcić średniego wkręta, albo wkręci trzy i bateria się rozładuje. Szkoda pieniędzy i Twojego czasu na tego rodzaju sprzęt. Jeśli Twój budżet nie jest wysoki, to lepiej wybrać wiertarko-wkrętarkę z mniejszym napięciem np., 12 V, ale z przyzwoitym momentem obrotowym i w miarę dobrą baterią. Na rynku znajdziesz kilka modeli, które sprawdzą się przy pracach amatorskich, a nie będą Cię kosztowały więcej niż 150 zł. Istotną kwestią jest silnik – szczotkowy lub bezszczotkowy, ten drugi pojawia się jedynie w droższych urządzeniach (500+), więc nie sugeruj się tym parametrem jeśli wiertarko-wkrętarka nie jest Twoim podstawowym narzędziem pracy. Moment obrotowy – w dużym skrócie – czym większy tym lepszy. Często lepiej jest wybrać narzędzie z mniejszym napięciem ale z przyzwoitym momentem obrotowym, niż duży silnik i niski moment obrotowy.
Dobrze byłoby żeby niskobudżetowe sprzęty (do 200 zł) miały silnik przynajmniej 12 V i moment obrotowy 20Nm. Najlepszym rozwiązaniem są baterie litowo-jonowe, zachowują długo żywotność, dość szybko się ładują i są lekkie. Przy wyborze baterii musisz zastanowić się jak będziesz używać narzędzia, jeśli jedynie od czasu do czasu coś wywiercisz albo skręcisz, to spokojnie wystarczy Ci jeden akumulator 1 Ah, natomiast czym więcej pracy planujesz, tym mocniejszą baterię powinieneś mieć, jednak ważną rzeczą jest to, że czym większa pojemność baterii tym jest ona cięższa. Chyba kompromisowym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch średnich baterii np. 2 Ah, wtedy kiedy jedną używasz, druga się ładuje i zdąży się naładować zanim rozładujesz pierwszą. Jeśli chodzi o wszelkie dodatki i gadżety, to jest to kwestia bardzo indywidualna. Te wszystkie dodatki mają sprawić, że użytkowanie będzie dla Ciebie wygodniejsze, ale nie wpływają one na samo działanie urządzenia.
Przy decyzji jaką wiertarko-wkrętarkę wybrać spójrz przede wszystkim na swoje potrzeby, do czego ona będzie Ci głównie potrzebna – do wiercenia, wkręcania, jednego i drugiego? Do jakiego materiały będziesz jej używać – drewno, metal? Przemyśl też częstotliwość używania wiertarko-wkrętarki, jeśli będziesz używał narzędzia od czasu do czasu to na rynku można znaleźć parę fajnych urządzeń za które nie trzeba wydać całej wypłaty i spokojnie to Ci wystarczy. Jeśli wkręcasz się w domowy warsztat i będziesz spędzał tam całe weekendy, to wybierz coś lepszego (500-700 zł), a jeśli jesteś profesjonalistą, to wiesz, że nie ma nic gorszego jak zepsuty sprzęt w połowie roboty i wiesz, że powinieneś zainwestować w coś znacznie lepszego.