Jaką wyrzynarkę wybrać – ranking wyrzynarek

Wyrzynarka jest podstawowym elektronarzędziem, każdego majsterkowicza. Niezależnie czy masz swój mały warsztacik, w którym amatorsko pracujesz, czy posiadasz zakład stolarski, to z całą pewnością co chwilę wpada Ci do ręki coś co trzeba przeciąć. Jeśli cięcie jest po prostej linii, to lepiej skorzystać z np. piły tarczowej, ale jeśli linie cięcia wyznacza łuk, okrąg lub fikuśne wzory, to wtedy do ręki powinieneś wziąć wyrzynarkę, której możliwości cięcia są praktycznie nieskończone. Jeśli stoisz przed decyzją jaką wyrzynarkę wybrać, to powinieneś poznać kilka podstawowych parametrów, które przekładają się na jakość wykonywanego cięcia.

Jaką wyrzynarkę wybrać – ranking wyrzynarek

Wyrzynarka jest podstawowym elektronarzędziem, każdego majsterkowicza. Niezależnie czy masz swój mały warsztacik, w którym amatorsko pracujesz, czy posiadasz zakład stolarski, to z całą pewnością co chwilę wpada Ci do ręki coś co trzeba przeciąć. Jeśli cięcie jest po prostej linii, to lepiej skorzystać z np. piły tarczowej, ale jeśli linie cięcia wyznacza łuk, okrąg lub fikuśne wzory, to wtedy do ręki powinieneś wziąć wyrzynarkę, której możliwości cięcia są praktycznie nieskończone. Jeśli stoisz przed decyzją jaką wyrzynarkę wybrać, to powinieneś poznać kilka podstawowych parametrów, które przekładają się na jakość wykonywanego cięcia.

MOC URZĄDZENIA

Niezależnie czy zdecydujesz się na rozwiązanie sieciowe czy akumulatorowe bardzo ważna jest kwestia mocy urządzenia. W przypadku sprzętu akumulatorowego podawana w V, a sieciowego w W. Jeśli zdecydujesz się na urządzenie akumulatorowe, to najpopularniejszym rozwiązaniem jest napięcie 18 V, niższe raczej nie poradzi sobie z przecięciem czegokolwiek. W przypadku wyrzynarek sieciowych z najniższą mocą jaką się spotkasz to 450 W. Parametr mocy określa przede wszystkim siłę naszego urządzenia, co również przekłada się na jego żywotność – czym napięcie mniejsze tym urządzenie szybciej się męczy i może się przegrzać, więc jeśli zależy Ci na długotrwałej pracy, to koniecznie wybierz wyrzynarkę o wyższej mocy.

GŁĘBOKOŚĆ CIĘCIA

W tym przypadku najczęściej możesz spotkać się z trzema parametrami – głębokość cięcia w drewnie, metalu i aluminium. Ten parametr to nic więcej jak zdolność danej wyrzynarki do głębokości cięcia w danym materiale. Wybierając niskobudżetowy sprzęt (do 200 zł) raczej nie znajdziesz wyrzynarki, która tnie głębiej niż: drewno – 65 mm, aluminium – 10 mm, a stal – 4 mm.

RODZAJ SILNIKA

W tym parametrze możesz spotkać dwa typy – zdecydowanie najczęściej – silnik szczotkowy i bardzo rzadko, jedynie w droższych urządzeniach – silnik bezszczotkowy. Ten drugi jest znacznie lepszym rozwiązaniem, ponieważ zachowuje dużo dłuższą żywotność, ale również dużo droższym, dlatego też spotykany jest dość rzadko w przypadku wyrzynarek.

LICZBA SKOKÓW NA MINUTĘ

Im wyższa wartość tego parametru, tym szybciej nasza wyrzynarka sobie poradzi z danym materiałem. Jeśli zależy Ci na szybkości cięcia, to wybierz wyższą wartość, ale nie jest to parametr do którego trzeba przywiązywać ogromną wartość, szczególnie z racji tego, że większość urządzeń posiada podobną wartość – około 3 tys. liczby skoków na minutę.

ODPOWIEDNI BRZESZCZOT I JEGO MOCOWANIE

W nowych wyrzynarkach zdecydowanie najczęściej można spotkać mocowanie brzeszczotu typu T, taki brzeszczot posiada dwie wypustki, rzadziej spotykane jest mocowanie Typu 2T, gdzie wypustek jest cztery, można jeszcze spotkać mocowanie typu U. Informacja o typie mocowania zawsze podawana jest w instrukcji obsługi, koniecznie trzeba zwrócić na to uwagę, aby nie kupić przez przypadek niepasujący brzeszczot. Na rynku dostępnych jest cała masa brzeszczotów pasujących do różnych materiałów – drewna miękkiego, twardego, metalu, plastiku, gumy, a nawet do szkła. Odpowiednie dobranie brzeszczotu jest bardzo istotne dla efektywności naszej pracy, ale również dla żywotności sprzętu. Jeśli będziesz chciał przeciąć kawałek metalu brzeszczotem do drewna, to z całą pewnością wyłamiesz zęby brzeszczotu, ale metalu nie przetniesz. Mocowanie brzeszczotu zazwyczaj nie wymaga użycia narzędzi, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

CIĘCIE POD KĄTEM

Zdecydowana większość wyrzynarek posiada możliwość cięcia pod kątem do 45o, zazwyczaj wystarczy przekręcić jedną wajchę, aby przechylić stopę urządzenia do wyznaczonego przez nas kąta. Jeśli chcemy ciąć różnego typu materiały pod kątem, to należy pamiętać o tym, że ze zmianą kątu zmniejsza się głębokość cięcia.

DODATKOWE GADŻETY W WYRZYNARKACH

W różnego typu wyrzynarkach możesz spotkać kilka dodatkowych elementów, które pozytywnie wpływają na pracę. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest laserowe wyznaczanie linii cięcia, jest to bardzo użyteczny gadżet jeśli zależy Ci na precyzyjnym cięciu. W tańszych rozwiązaniach linie cięcia wyznacza najczęściej brzeszczot albo umieszczony nad nimi drucik, trudno w tym przypadku ciąć naprawdę precyzyjnie. Wiele urządzeń posiada możliwość podłączenia odkurzacza, dzięki czemu wióry od razu są zasysane, co po pierwsze ułatwia nam utrzymać czystość w warsztacie, a po drugie, oczyszcza nam pole cięcia, dzięki czemu lepiej widzimy narysowaną na materiale linie. Czasem spotkać można dodatkową dyszę, która wyrzuca wióry poza nasze pole robocze. Fajnym rozwiązaniem jest drobne światełko, które oświetla nam cięty materiał, zazwyczaj umieszczone jest nad brzeszczotem, dzięki czemu nie stracimy linii cięcia z pola widzenia.

CZY MARKA MA ZNACZENIE?

Patrząc na nasz ranking na pewno zastanawiasz się, czy jest sens wydać więcej pieniędzy na wyrzynarkę popularnej marki, niż na jakiegoś NoName o podobnych parametrach. Trudno jednoznacznie rozwiać taką wątpliwość, prawdopodobnie znane marki używają lepszych materiałów, co przekłada się na żywotność urządzenia. Jednak jeśli planujesz przeciąż jedną płytę OSB, to nie musisz kupować od razu Makity, skoro możesz kupić wyrzynarkę o podobnych parametrach tańszą o kilkaset złotych. Ale jeśli planujesz używać narzędzia systematycznie przez kilka godzin, to lepiej postaw na coś lepszego, co prawdopodobnie przełoży się na jakość Twojej pracy, ale również na Twoje zadowolenie – wiecznie przegrzewająca się wyrzynarka, kiedy masz naprawdę dużo roboty, to pierwszy krok do frustracji.

JAKĄ WYRZYNARKĘ WYBRAĆ – PODSUMOWANIE

Pierwsze nad czym musisz się zastanowić, to czy chcesz kupić urządzenie zasilone kablem, czy akumulatorowe. Jeśli chcesz mieć bezprzewodową wyrzynarkę, to musisz liczyć się z wysokimi kosztami (powyżej 1000 zł). To na co powinieneś na początku zwrócić uwagę, to moc urządzenia, 450 W to minimum na jakie powinieneś się zdecydować, ale jak wiadomo, czym więcej tym lepiej. Zwróć uwagę na głębokość cięcia, jeśli wiesz, że wyrzynarki będziesz używać od czasu do czasu i nie będziesz ciąć w głębokich materiałach, to nie jest to parametr bardzo ważny dla Ciebie, ale jeśli chcesz ciąć dość grube drewno, to zdecyduj się na sprzęt o większej głębokości cięcia, pamiętaj, że za większą głębokością cięcia, powinna iść wyższa moc silnika.

Przy odpowiedzi – jaką wyrzynarkę wybrać, weź przede wszystkim pod uwagę kwestie indywidualne, to do czego jej potrzebujesz i jak długo będziesz jej używać, później spójrz na parametry. W Internecie jest naprawdę sporo opinii, jeśli wahasz się pomiędzy jakimiś modelami, to śmiało sprawdź opinie, one z pewnością pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.